Skip to content

29 Kentucky AvenueVillas, NJ 08251

Built 1959

Last Sale Price
$281,000
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block328
Lot30
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,222
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,000
63%
Improvement Value:$51,500
37%
Total Assessment$137,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,783+1.6%
2024$2,739+6.4%
2023$2,575+1.7%
2022$2,533+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$281,000

To:

Sq Ft1,222DeedBook 3994, Page 821

Property Sale

Sale
$157,900

From:

To:

Sq Ft1,222DeedBook 3658, Page 359Recorded12/31/2015

Property Sale

Sale
$76,000

From:

To:

Sq Ft1,222DeedBook 3619, Page 278Recorded4/1/2015

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 3368, Page 851

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 3365, Page 585

Property Sale

SaleMulti
$78,000
DeedBook 2936, Page 556

Property Sale

SaleMulti
$55,500
DeedBook 1679, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1959