Skip to content

1912 Bayshore RoadVillas, NJ 08251

Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 10, 2022

Property Information

Block328
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class10
Description1S-B-A 7/11
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage---
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,300
33%
Improvement Value:$303,700
67%
Total Assessment$450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,108+1.6%
2024$8,964+6.4%
2023$8,429+1.7%
2022$8,289+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 4083, Page 392

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 4065, Page 762Recorded7/1/2022

Property Sale

SaleMulti
$385,000
DeedBook 3445, Page 495