Skip to content

109 Cedardale AvenueVillas, NJ 08251

Built 1979

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jan 10, 2020

Property Information

Block388
Lot50
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,012
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
53%
Improvement Value:$70,900
47%
Total Assessment$150,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,054+1.6%
2024$3,006+6.4%
2023$2,826+1.7%
2022$2,780+12.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,012DeedBook 3896, Page 811

Property Sale

SaleMulti
$69,900
DeedBook 1715, Page 1163

Property Built

Built

Year Built: 1979