Skip to content

104 BroadwayVillas, NJ 08251

Built 1978

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block388
Lot55
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,751
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,400
44%
Improvement Value:$107,400
56%
Total Assessment$191,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,882+1.6%
2024$3,821+6.4%
2023$3,592+1.7%
2022$3,533+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$193,000

To:

Sq Ft1,751DeedBook 3656, Page 265

Property Sale

SaleMulti
$83,600
DeedBook 2797, Page 997

Property Sale

SaleMulti
$82,500
DeedBook 2243, Page 309

Property Sale

SaleMulti
$48,500
DeedBook 1591, Page 860

Property Built

Built

Year Built: 1978