Skip to content

114 Hollywood AvenueVillas, NJ 08251

Built 1978

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Apr 15, 2011

Property Information

Block397
Lot43
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage704
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
59%
Improvement Value:$56,200
41%
Total Assessment$136,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,757+1.6%
2024$2,713+6.4%
2023$2,551+1.7%
2022$2,509+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft704DeedBook 3452, Page 861

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 2283, Page 152

Property Sale

SaleMulti
$41,900
DeedBook 1646, Page 838

Property Built

Built

Year Built: 1978