Skip to content

119 Shadeland AvenueVillas, NJ 08251

Built 1980

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 5, 2018

Property Information

Block397
Lot36
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,020
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
50%
Improvement Value:$80,600
50%
Total Assessment$160,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,251+1.6%
2024$3,199+6.4%
2023$3,008+1.7%
2022$2,958+2.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,020DeedBook 3631, Page 400Recorded6/26/2015

Property Sale

SaleMulti
$82,500
DeedBook 2862, Page 835

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 2719, Page 439

Property Sale

SaleMulti
$81,500
DeedBook 1837, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1980