Skip to content

903 Shore DriveCape May, NJ 08204

Built 1997

Last Sale Price
$971,250
Last Sale Date
Jul 19, 2019

Property Information

Block517
Lot44
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class18
Description2SF-ATG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,316
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$509,000
56%
Improvement Value:$397,000
44%
Total Assessment$906,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,374+1.5%
2024$18,111+6.3%
2023$17,033+1.6%
2022$16,761+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$971,250

To:

Sq Ft3,316DeedBook 3867, Page 164

Property Sale

Sale
$906,500

From:

To:

Sq Ft3,316DeedBook 3627, Page 81Recorded6/2/2015

Property Sale

SaleMulti
$1,250,000
DeedBook 3083, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 2680, Page 443