Skip to content

24 Cedarbrook RoadCape May, NJ 08204

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2017

Property Information

Block525
Lot83
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,017
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
65%
Improvement Value:$79,400
35%
Total Assessment$225,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,571+1.4%
2024$4,506+6.3%
2023$4,238+1.6%
2022$4,170+2.6%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$341,500
DeedBook 3358, Page 668

Property Sale

SaleMulti
$75,500
DeedBook 2819, Page 947

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 2086, Page 133

Property Sale

SaleMulti
$29,000
DeedBook 1412, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1959