Skip to content

112 Brookdale RoadCape May, NJ 08204

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2007

Property Information

Block527
Lot60
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,166
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,400
41%
Improvement Value:$161,700
59%
Total Assessment$274,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,559+1.5%
2024$5,479+6.3%
2023$5,153+1.6%
2022$5,071+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$24,000
DeedBook 1487, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1966