Skip to content

13 Adelphia RoadCape May, NJ 08204

Built 1988

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Feb 5, 1999

Property Information

Block535
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,456
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,000
56%
Improvement Value:$127,200
44%
Total Assessment$289,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,865+1.5%
2024$5,781+6.3%
2023$5,437+1.6%
2022$5,350+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000

To:

Sq Ft1,456DeedBook 2791, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

SaleMulti
$28,000
DeedBook 1706, Page 336