Skip to content

209 Clubhouse DriveCape May, NJ 08204

Built 1975

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 7, 2014

Property Information

Block541
Lot40
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage672
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
64%
Improvement Value:$62,700
36%
Total Assessment$172,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,502+1.4%
2024$3,452+6.3%
2023$3,247+1.6%
2022$3,195+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft672DeedBook 3604, Page 1

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft672DeedBook 3566, Page 675Recorded1/13/2014

Property Built

Built

Year Built: 1975