Skip to content

1402 Emerson AvenueCape May, NJ 08204

Built 1963

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jun 4, 2016

Property Information

Block566
Lot10
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage694
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,500
68%
Improvement Value:$73,000
32%
Total Assessment$228,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,634+1.5%
2024$4,568+6.3%
2023$4,296+1.6%
2022$4,227+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,226DeedBook 3681, Page 521

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 3392, Page 107

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 1798, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1963