Skip to content

1601 Browning AvenueCape May, NJ 08204

Built 1963

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Nov 1, 1996

Property Information

Block566
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,486
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$154,000
61%
Improvement Value:$100,200
39%
Total Assessment$254,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,155+1.4%
2024$5,081+6.3%
2023$4,779+1.6%
2022$4,703+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft1,486DeedBook 2696, Page 962

Property Built

Built

Year Built: 1963