Skip to content

1605 Browning AvenueCape May, NJ 08204

Built 1963

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Mar 18, 2010

Property Information

Block566
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,000
52%
Improvement Value:$144,000
48%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,084+1.5%
2024$5,997+6.3%
2023$5,640+1.6%
2022$5,550+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft1,728DeedBook 3413, Page 681

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 3073, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1963