Skip to content

605 Wilson AvenueCape May, NJ 08204

Built 1951

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 2, 2008

Property Information

Block665
Lot15
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage756
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,000
70%
Improvement Value:$50,300
30%
Total Assessment$168,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,413+1.4%
2024$3,364+6.3%
2023$3,164+1.6%
2022$3,114+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft756DeedBook 3357, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1951