Skip to content

23 Elwood RoadCape May, NJ 08204

Built 1999

Last Sale Price
$457,000
Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block528
Lot17
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,344
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,000
39%
Improvement Value:$221,100
61%
Total Assessment$361,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,323+1.4%
2024$7,218+6.3%
2023$6,789+1.6%
2022$6,680+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$457,000

To:

DeedBook 4216, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$17,000

To:

DeedBook 1578, Page 658