Skip to content

710 Indian AvenueCape May, NJ 08204

Built 1954

Last Sale Date
Apr 28, 2023

Property Information

Block679
Lot16
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage996
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,300
64%
Improvement Value:$64,900
36%
Total Assessment$182,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,695+1.5%
2024$3,642+6.3%
2023$3,425+1.6%
2022$3,371+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2883, Page 796

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 2462, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1954