Skip to content

700 Indian AvenueCape May, NJ 08204

Built 1953
Other Exempt

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Apr 28, 2000

Property Information

Block679
Lot21
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,254
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,300
64%
Improvement Value:$65,300
36%
Total Assessment$182,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2008$2,236-5.3%
2007$2,360+3.3%
2006$2,285+1.1%
2005$2,261+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$72,000

To:

Sq Ft1,254DeedBook 2855, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 1953