Skip to content

691 Socks LaneCape May, NJ 08204

Built 1938

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Oct 15, 1997

Property Information

Block749
Lot10
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,268
Acreage2.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$248,900
72%
Improvement Value:$95,500
28%
Total Assessment$344,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,984+1.4%
2024$6,885+6.3%
2023$6,475+1.6%
2022$6,371+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,268DeedBook 2730, Page 880

Property Sale

SaleMulti
$49,900
DeedBook 1493, Page 562

Property Built

Built

Year Built: 1938