Skip to content

1941 Maurice River PkyVineland, NJ 08360

Built 1972

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 6, 2024

Property Information

Block1002
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,008
Acreage2.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,800
31%
Improvement Value:$93,600
69%
Total Assessment$136,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,343+0.7%
2024$4,314+5.0%
2023$4,110+2.9%
2022$3,992+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,008DeedBook 4260, Page 6523Recorded9/18/2024

Property Sale

Sale
$189,000
Sq Ft1,008DeedBook 4201, Page 9516Recorded12/14/2020

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 1694, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1972