Skip to content

2101 Maurice River PkyVineland, NJ 08360

Built 1954

Last Sale Price
$56,000
Last Sale Date
May 23, 1986

Property Information

Block1002
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,360
Acreage5.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,800
30%
Improvement Value:$115,200
70%
Total Assessment$165,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,254+0.7%
2024$5,219+5.0%
2023$4,971+2.9%
2022$4,830+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 1604, Page 311

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 1281, Page 861

Property Built

Built

Year Built: 1954