Skip to content

2176 N West AveVineland, NJ 08360

Built 1965

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block1201
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1S-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,058
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,100
28%
Improvement Value:$76,000
72%
Total Assessment$106,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,378+0.7%
2024$3,356+5.0%
2023$3,197+2.9%
2022$3,106+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$172,000
Sq Ft1,058DeedBook 4218, Page 4770Recorded11/17/2021

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,058DeedBook 4144, Page 9551Recorded9/8/2016

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft1,058DeedBook 4131, Page 2798Recorded8/4/2015

Property Sale

Sale
$39,500
DeedBook 1423, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1965