Skip to content

1715 N Delsea DrVineland, NJ 08360

Built 1930

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
May 22, 2017

Property Information

Block1201
Lot44
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage688
Acreage1.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,500
24%
Improvement Value:$90,200
76%
Total Assessment$118,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,779+0.7%
2024$3,754+5.0%
2023$3,576+2.9%
2022$3,474+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft688DeedBook 4153, Page 5708Recorded5/31/2017

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4033, Page 1996

Property Built

Built

Year Built: 1930