Skip to content

1160 N Delsea DrVineland, NJ 08360

Built 1982
Commercial

Last Sale Price
$618,540
Last Sale Date
Aug 25, 2000

Property Information

Block1502
Lot33
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$382,100
52%
Improvement Value:$355,600
48%
Total Assessment$737,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,488+0.7%
2024$23,333+5.0%
2023$22,227+2.9%
2022$21,592+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$618,540
DeedBook 2459, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1982