Skip to content

1460 N West AveVineland, NJ 08360

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 2007

Property Information

Block1601
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,140
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,700
31%
Improvement Value:$77,000
69%
Total Assessment$111,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,557+0.7%
2024$3,533+5.0%
2023$3,366+2.9%
2022$3,269+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960