Skip to content

57 W Summit StVineland, NJ 08360

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2009

Property Information

Block2217
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,134
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,600
22%
Improvement Value:$85,700
78%
Total Assessment$110,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,262+0.7%
2024$3,239+5.4%
2023$3,073+3.2%
2022$2,978+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$34,500
DeedBook 1299, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1962