Skip to content

617 Wayne AveVineland, NJ 08360

Built 1973

Last Sale Price
$57,000
Last Sale Date
Jun 27, 1985

Property Information

Block1601
Lot47
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,222
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
20%
Improvement Value:$117,300
80%
Total Assessment$147,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,680+0.7%
2024$4,650+5.0%
2023$4,429+2.9%
2022$4,303+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 1560, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1973