Skip to content

1377 N Delsea DrVineland, NJ 08360

Built 1951
Commercial

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Nov 24, 1986

Property Information

Block1601
Lot97
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1S-CB-O-5UG,2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage936
Acreage0.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,200
49%
Improvement Value:$99,800
51%
Total Assessment$195,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,209+0.7%
2024$6,168+5.0%
2023$5,875+2.9%
2022$5,708+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1634, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1951