Skip to content

1209 N West AveVineland, NJ 08360

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2017

Property Information

Block1604
Lot30
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,914
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
24%
Improvement Value:$112,800
76%
Total Assessment$148,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,716+0.7%
2024$4,684+5.0%
2023$4,462+2.9%
2022$4,335+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,914DeedBook 4144, Page 5713Recorded8/25/2016

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 1597, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1986