Skip to content

1303 N West AveVineland, NJ 08360

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2000

Property Information

Block1604
Lot35
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,230
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,900
30%
Improvement Value:$107,000
70%
Total Assessment$152,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,868+0.7%
2024$4,836+5.0%
2023$4,607+2.9%
2022$4,475+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951