Skip to content

632 Maurice River PkyVineland, NJ 08360

Built 1958
Commercial

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Aug 13, 1986

Property Information

Block2001
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description1S-F-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,900
37%
Improvement Value:$86,600
63%
Total Assessment$137,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,378+0.7%
2024$4,349+5.0%
2023$4,143+2.9%
2022$4,025+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 1619, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1958