Skip to content

1050 N Mill RdVineland, NJ 08360

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 1986

Property Information

Block2004
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1S-CB
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage839
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
32%
Improvement Value:$67,600
68%
Total Assessment$98,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,893+0.7%
2024$2,872+5.4%
2023$2,724+3.2%
2022$2,639+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948