Skip to content

4191 Lake RdNewfield, NJ 08344

Commercial

Last Sale Price
$2,400,000
Last Sale Date
Jul 8, 2021

Property Information

Block202
Lot52
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
DescriptionMOBILE HOME PAR
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage8.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$430,000
31%
Improvement Value:$957,900
69%
Total Assessment$1,387,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,191+0.7%
2024$43,899+5.0%
2023$41,817+2.9%
2022$40,624+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,400,000
DeedBook 4212, Page 1323Recorded7/9/2021

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 2613, Page 185