Skip to content

1062 N Delsea DrVineland, NJ 08360

Commercial

Last Sale Price
$2,165,000
Last Sale Date
Jul 16, 2020

Property Information

Block2104
Lot77
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage4,182
Acreage1.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,900
68%
Improvement Value:$132,400
32%
Total Assessment$413,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,159+0.7%
2024$13,073+5.0%
2023$12,453+2.9%
2022$12,097-16.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,165,000

From:

To:

Sq Ft4,182DeedBook 4196, Page 3095Recorded7/29/2020

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft4,182DeedBook 4184, Page 5665Recorded9/9/2019