Skip to content

69 Yelkca AveVineland, NJ 08360

Built 1960

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jun 30, 2020

Property Information

Block2201
Lot33
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,674
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,000
18%
Improvement Value:$118,300
82%
Total Assessment$144,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,595+0.7%
2024$4,564+5.0%
2023$4,348+9.4%
2022$3,974+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,674DeedBook 4195, Page 5233Recorded7/7/2020

Property Built

Built

Year Built: 1960