Skip to content

550 N West AveVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 5, 2006

Property Information

Block2201
Lot34
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,569
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,700
26%
Improvement Value:$98,300
74%
Total Assessment$132,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,203+0.7%
2024$4,175+5.0%
2023$3,977+2.9%
2022$3,864+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900