Skip to content

36 Avon PlVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$177,500
Last Sale Date
May 11, 2007

Property Information

Block2201
Lot45
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description1S-F
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,857
Acreage0.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,800
31%
Improvement Value:$77,400
69%
Total Assessment$112,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,572+0.7%
2024$3,549+5.0%
2023$3,381+2.9%
2022$3,284+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 4024, Page 5619

Property Built

Built

Year Built: 1920