Skip to content

226 Mt Vernon AveVineland, NJ 08360

Built 1927

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Mar 19, 2018

Property Information

Block2223
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-S-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,764
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,500
20%
Improvement Value:$124,500
80%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,935+0.7%
2024$4,903+5.0%
2023$4,670+2.9%
2022$4,537+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 4165, Page 2594Recorded4/10/2018

Property Sale

Sale
$54,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 4153, Page 4853Recorded5/26/2017

Property Built

Built

Year Built: 1927