Skip to content

530 Amos AveVineland, NJ 08360

Built 1953

Last Sale Price
$162,500
Last Sale Date
Jul 14, 2006

Property Information

Block2201
Lot60
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage936
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,300
21%
Improvement Value:$84,100
79%
Total Assessment$106,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,388+0.7%
2024$3,365+5.0%
2023$3,206+2.9%
2022$3,114+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 4005, Page 6695

Property Built

Built

Year Built: 1953