Skip to content

520 N West AveVineland, NJ 08360

Built 1953
Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 13, 2018

Property Information

Block2201
Lot81
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2UG,2-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,426
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,300
13%
Improvement Value:$207,100
87%
Total Assessment$238,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,591+0.7%
2024$7,541+5.0%
2023$7,183+2.9%
2022$6,978+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,426DeedBook 4171, Page 3240Recorded9/21/2018

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,426DeedBook 4131, Page 2362Recorded8/3/2015

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2654, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1953