Skip to content

54 Osborn AveVineland, NJ 08360

Built 1912

Owner
---
Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 3, 2025

Property Information

Block2201
Lot91
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,586
Acreage0.81

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,000
28%
Improvement Value:$87,400
72%
Total Assessment$121,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,865+0.7%
2024$3,840+6.0%
2023$3,622+2.9%
2022$3,518+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,586DeedBook 4275, Page 5406Recorded9/19/2025

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,586DeedBook 4197, Page 5788

Property Sale

Sale
$105,500
DeedBook 4062, Page 5317

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 4002, Page 3433

Property Built

Built

Year Built: 1912