Skip to content

304 W Birch StVineland, NJ 08360

Built 1990

Last Sale Price
$164,900
Last Sale Date
Mar 26, 2004

Property Information

Block2204
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description1S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,192
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,600
17%
Improvement Value:$129,500
83%
Total Assessment$156,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,970+0.7%
2024$4,937+5.0%
2023$4,703+2.9%
2022$4,569+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$164,900
DeedBook 2731, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1990