Skip to content

50 Bortle AveVineland, NJ 08360

Built 1984

Last Sale Price
$218,500
Last Sale Date
Feb 23, 2007

Property Information

Block2230
Lot29
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,188
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,300
19%
Improvement Value:$129,600
81%
Total Assessment$160,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,123+0.7%
2024$5,089+5.0%
2023$4,848+2.9%
2022$4,710+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$218,500
DeedBook 4020, Page 763

Property Built

Built

Year Built: 1984