Skip to content

52 W Laurel StVineland, NJ 08360

Built 1978

Last Sale Price
$6,500
Last Sale Date
Jun 29, 1978

Property Information

Block2208
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,568
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
16%
Improvement Value:$141,600
84%
Total Assessment$169,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,384+0.7%
2024$5,349+5.0%
2023$5,095+2.9%
2022$4,950+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$6,500
DeedBook 1278, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1978