Skip to content

200 W Oxford StVineland, NJ 08360

Built 1951

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
May 13, 2022

Property Information

Block2215
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,708
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,900
18%
Improvement Value:$121,800
82%
Total Assessment$147,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,703+0.7%
2024$4,672+5.0%
2023$4,450+2.9%
2022$4,323+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000
Sq Ft1,708DeedBook 4228, Page 6385Recorded6/16/2022

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,708DeedBook 4132, Page 4292Recorded9/2/2015

Property Sale

Sale
$18,500
DeedBook 1185, Page 723

Property Built

Built

Year Built: 1951