Skip to content

566 N West AveVineland, NJ 08360

Built 1946

Last Sale Price
$85,500
Last Sale Date
Jul 29, 2022

Property Information

Block2217
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage824
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,800
32%
Improvement Value:$56,800
68%
Total Assessment$83,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,662+0.7%
2024$2,644+5.0%
2023$2,519+2.9%
2022$2,447+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$85,500
Sq Ft824DeedBook 4230, Page 4859

Property Built

Built

Year Built: 1946