Skip to content

314 Rosewood AveVineland, NJ 08360

Built 1993
Commercial

Last Sale Price
$43,000
Last Sale Date
Aug 30, 2019

Property Information

Block2221
Lot28
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,210
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,100
43%
Improvement Value:$39,900
57%
Total Assessment$70,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,229+0.7%
2024$2,214+5.0%
2023$2,109+2.9%
2022$2,049+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$43,000
Sq Ft3,210DeedBook 4184, Page 6798Recorded9/12/2019

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$66,500
DeedBook 1889, Page 236