Skip to content

320 Mt Vernon AveVineland, NJ 08360

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 27, 2012

Property Information

Block2222
Lot22
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,296
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,000
19%
Improvement Value:$97,700
81%
Total Assessment$120,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,843+0.7%
2024$3,818+5.0%
2023$3,637+2.9%
2022$3,533+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955