Skip to content

531 Amos AveVineland, NJ 08360

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2016

Property Information

Block2230
Lot33
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,150
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,100
21%
Improvement Value:$90,700
79%
Total Assessment$114,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,655+0.7%
2024$3,631+5.0%
2023$3,459+2.9%
2022$3,360+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 2608, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1951