Skip to content

1070 Rainforest DrVineland, NJ 08360

Built 2000

Last Sale Price
$104,600
Last Sale Date
Aug 11, 2000

Property Information

Block2301
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,492
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,100
18%
Improvement Value:$125,100
82%
Total Assessment$153,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,878+0.7%
2024$4,846+5.0%
2023$4,616+2.9%
2022$4,484+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$104,600
DeedBook 2456, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 2000